Przejdź do treści

Strzebowiska - to obowiązująca od lat sześćdziesiątych XX w nazwa wsi Strubowiska.

Wieś położona jest przy szosie z Cisnej do Wetliny- kiedyś lokowana na prawie wołoskim na południowo-wschodnim krańcu dóbr Balów z Hoczwi, pod nazwą “Zruboviszcze", która pochodzi zapewne z jęz. ukraińskiego „zrubywaty” (wyrąbywać). W 1567 r cieszyła się jeszcze wolnizną. W 1921 r wieś liczyła 53 domy i 278 mieszkańców. Była tu drewniana cerkiew z 1843 r.

Na początku 1945r. we wsi toczyły się zaciekłe walki, po których całą ocalałą ludność wysiedlono a osada mająca wówczas szkołę z 1936 r, cerkiew z 1843 r, młyn wodny, leśniczówkę, karczmę, sklep, olejarnię i kolejkę wąskotorową uległa zagładzie.

Dziś jest kolejną urokliwą miejscowością bieszczadzką odradzającą się na nowo, gdyż jest jedną z najładniej i najwyżej położonych wsi na Obszarze Ciśniańsko- Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jej zabudowania rozciągają się na widokowym stoku górskim obniżającym się w dolinę Kalniczki.

Do dziś zachowała się zabytkowa kapliczka otulona starymi lipami, usytuowana przy drodze wiejskiej. Ponadto na wzgórku po wschodniej stronie drogi widnieją szczątki zdewastowanego cmentarza.

 

Atrakcje, zabytki, szlaki:

  • Kamienna kapliczka murowana z1920r
  • Stary cmentarz
  • Pieszy, żółty szlak turystyczny na Jasło (1153 m.n.p.m.) ???
  • Ścieżka rowerowa Strzebowiska – Majdan
  • Ścieżka rowerowa Strzebowiska – Smerek (Wietnam)
  • Stadnina koni „Kulbaka”, „Batiara”

Plac zabaw

mapa strzebowiska