Przejdź do treści

Łopienka (daw. Łopinka) Wieś założona na prawie wołoskim w połowie XVI w. Ulokowana nad dopływem Solinki. W latach 30 ubiegłego wieku w Łopience mieszkało prawie 350 osób. Łopienka, podobnie jak wiele bieszczadzkich wsi po II wojnie światowej, została zniszczona, mieszkańcy w większości wysiedleni. Z dziejami wsi związane są losy obrazu Matki Boskiej Łopieńskiej. Pierwsze zachowane wzmianki o nim pochodzą z 1761 r. W wieku XVIII i XIX Łopienka słynna była z odpustów na które przybywało tysiące wiernych za sprawą słynnego łaskami obrazu. Sprawiło to, że wieś stała się centrum kultu maryjnego na całe zachodnie Bieszczady.
Cerkiew wykonana z kamienia ocalała choć w złym stanie. Uratowano również cudowną ikonę, która została przeniesiona do kościoła (dawnej cerkwi) w Polańczyku, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Cerkiew w Łopience ulegała coraz większemu zniszczeniu, dopiero Olgierd Łotoczka, historyk podjął próbę zabezpieczenia murów a dalsze prace przy odbudowie prowadził Zbigniew Kaszuba. Za jego sprawą prace przy rekonstrukcji i remoncie cerkwi trwają do dziś a efekty są coraz bardziej widoczne. Na dzień dzisiejszy cerkiew posiada nowy, blaszany dach, okna z witrażami oraz nowy, drewniany strop.
Obiekt jest otwarty dla zwiedzających cały czas. Jesienią 2000 r., do Łopieńskiej świątyni trafiła cudowna ikona,  jednak to co możemy oglądać obecnie, to kopia - oryginał pozostał w kościele w Polańczyku. Obok cerkwi stoi odbudowana XIX w. kaplica grobowa.

Atrakcje:
- Wieża widokowa na Korbani
- Ścieżka spacerowa doliną Solinki (z Polanek)
-
leśna ścieżka Polanki – Łopienka, która liczy 2,5 km.
- wypał węgla drzewnego
Zapraszamy na wirtualny spacer po wybraniu odpowiedniej miejscowości https://cisna.pl/wirtualnyspacer/

fot. archiwum GCKiE

fot. Michał Zielonka