Struktury Ulotne to wystawa, której osią jest refleksja nad zmiennością, nietrwałością i procesualnym charakterem form wizualnych jako nośników doświadczenia świata. Prezentowane prace Dagmary Jemioły Hryniewickiej oraz Małgorzaty Sarneckiej budują wielowymiarowy dyskurs wokół relacji człowieka z naturą, ujmowanej nie w kategoriach stabilnego obrazu, lecz dynamicznego pola oddziaływań, energii i percepcyjnych przekształceń.
Cykl malarski Refleksje Dagmary Jemioły Hryniewickiej wyrasta z uważnej obserwacji zjawisk optycznych, w szczególności odbić na powierzchni wody, które stają się punktem wyjścia do analizy mechanizmów widzenia i pamięci. Artystka traktuje naturę jako źródło struktur o przypadkowej, nieprzewidywalnej geometrii, deformowanej przez światło, ruch i czas. Przekształcając motyw realistyczny w autonomiczny układ formalny, tworzy obrazy balansujące na granicy przedstawienia i abstrakcji. Malarstwo staje się tu zapisem subiektywnego doświadczenia, w którym rzeczywistość ulega filtrowaniu przez emocjonalną wrażliwość i indywidualny gest twórczy.
Projekt Anima Mundi* Małgorzaty Sarneckiej sytuowany jest w obszarze refleksji nad duchowym wymiarem natury oraz ideą współzależności wszystkich form życia. Odwołując się do starożytnej koncepcji duszy świata, artystka konstruuje wizualną narrację opartą na pojęciu energii jako czynnika przenikającego i łączącego byt ludzki z porządkiem roślinnym. Jej prace funkcjonują jako medytacyjne struktury, w których materialność obrazu staje się pretekstem do kontemplacji relacji między tym, co widzialne i niewidzialne, biologiczne i metafizyczne.
Wspólnym polem obu praktyk jest zainteresowanie ulotnością form, niestabilnością percepcji oraz napięciem pomiędzy obecnością a zanikiem. Struktury Ulotne proponują doświadczenie sztuki jako przestrzeni refleksji nad kondycją współczesnego podmiotu, zanurzonego w świecie nieustannych transformacji. Wystawa nie tyle przedstawia naturę, ile ujawnia ją jako proces, w którym człowiek uczestniczy, współtworząc sieć relacji o charakterze zarówno estetycznym, jak i etycznym.
* Anima Mundi to projekt został wsparty finansowo przez Fundusz Popierania Twórczości.
Małgorzata Sarnecka jest artystką sztuk wizualnych i rzeźbiarką. W swojej praktyce artystycznej eksploruje różnorodne formy i materiały, sięgając po zróżnicowane rozwiązania technologiczne. Jej zainteresowania koncentrują się wokół socjologii sztuki oraz antropologii kultury.
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obroniła dyplom z wyróżnieniem. Otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz została finalistką ogólnopolskiego konkursu „Najlepsze Dyplomy ASP 2022”. W 2022 roku uhonorowano ją również wyróżnieniem specjalnym fundacji Brussels Art Vue.
Dagmara Jemioła jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (malarstwo, 2018). Laureatka Grand Prix ANIMALIS 2023 w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie za obraz Pocałunek. W 2024 roku otrzymała stypendium twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz stypendium z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.
Brała udział w wystawach międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Galerii Test w Warszawie, Galerii MOTILE (Indie) oraz Art and Space Gallery w Nowym Jorku. Zrealizowała wystawy indywidualne w Teatrze w Kwidzynie (Festiwal ANIMO), BWA Sanok oraz BWA Krosno.
Jest kuratorką i organizatorką wystaw oraz członkinią kolektywów Protopia i Marsz Wyzwolenia Zwierząt.