Strzebowiska

Strzebowiska - to obowiązująca od lat sześćdziesiątych XX w nazwa wsi Strubowiska.

Wieś przy szosie z Cisnej do Wetliny lokowana na prawie wołoskim na południowo-wschodnim krańcu dóbr Balów z Hoczwi, pod nazwą “Zruboviscze", która pochodzi zapewne od ukr. zrubywaty (wyrąbywać). W 1567 r cieszyła się jeszcze wolnizną. W 1921 r wieś liczyła 53 domy i 278 mieszkańców. Była tu drewniana cerkiew z 1843 r.

Na początku 1945 r w Strubowiskach kwaterowała kompania UPA pod dowództwem “Wesołego". W marcu tegoż roku wieś zaatakowały dwa sowieckie bataliony NKWD i polscy milicjanci z Cisnej. Po kilkugodzinnej walce partyzanci wycofali się a wojsko spacyfikowało wieś, która w większości spłonęła. Było to jedno z najpoważniejszych starć z UPA na terenie Bieszczadów. Ocalałą ludność wysiedlono.

Wieś mająca wówczas szkołę z 1936 r, cerkiew z 1843 r, młyn wodny, leśniczówkę, karczmę, sklep, olejarnię i kolejkę wąskotorową uległa zagładzie.

Dziś jest kolejną urokliwą miejscowością bieszczadzką odradzającą się na nowo, gdyż jest jedną z najładniej i najwyżej położonych wsi na Obszarze Ciśniańsko- Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jej zabudowania rozciągają się na widokowym stoku górskim obniżającym się w dolinę Kalniczki.

Do dziś zachowała się zabytkowa kapliczka otulona starymi lipami usytuowana przy drodze wiejskiej, a na wzgórku po wschodniej stronie drogi widnieją szczątki zdewastowanego cmentarza.

Strony

Subskrybuj RSS - Strzebowiska