Mieszkańcy upiększają gminę

Zakładki podstawowe

 

Od dwóch tygodni możecie podziwiać na fasadzie naszego Centrum Kultury w Cisnej ceramiczno-malarski mural „Skąd jesteśmy?” zaprojektowany i wykonany przez mieszkańców podczas warsztatów. Jego otwarcie nastąpiło 19 lipca podczas tegorocznych Dni Gminy Cisna.

Na wiosnę – my mieszkańcy - wypełnialiśmy anonimową ankietę, skąd pochodzimy. Okazało się, że mamy korzenie podhalańskie, kaszubskie, mazowieckie, lwowskie, wielkopolskie itd… Podczas warsztatów, które rozpoczęły się w czerwcu najpierw wspólnie zaprojektowaliśmy jak ma wyglądać nasz mural.  Zdecydowaliśmy, że na mural będzie przedstawiać mapę naszej gminy a na niej umieścimy kafle z haftami, które będą odzwierciedlać różne miejsca pochodzenia mieszkańców.  Potem, pod okiem instruktorki Kasi Zabiegło, uczyliśmy się jak formować z gliny kształty kafli, jak je wypalać, jak potem szkliwić. Efekty przeszły nasze oczekiwania – okazało się, że mnóstwo osób ma niesamowity potencjał artystyczny.

Podczas Dni Gminy Cisna byliśmy również świadkami nocnego plenerowego wydarzenia „Nasza wspólna świątynia”, podczas której przy dźwiękach dud i smaku proziaków mogliśmy podziwiać płonącą rzeźbę-piec. Piec razem z mieszkańcami wznosili instruktorzy Michał Podleśny i Ela Bigos z wrocławskiej ASP. Wypalona rzeźba zostanie niebawem przeniesiona w miejsce trzeciego działania, a mianowicie „Rodzinnej Altanki Kultury”, która powstaje wspólnymi siłami mieszkańców i instruktorki ceramiki Kasi Zabiegło na tyłach Centrum. Nadal możecie się dołączyć do wspólnego projektowania i wykonania naszego miejsca relaksu. Pod koniec sierpnia zaprosimy Was też na huczne otwarcie altanki. 

Działania te są możliwe dzięki dotacji uzyskanej przez Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic, które wraz z Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej realizuje projekt „Pasujemy do siebie jak puzzle” i ma na celu integrację międzypokoleniową mieszkańców naszego regionu, a w szczególności  aktywizację osób 60+. Dotacja pochodzi z programu ASOS 2015 Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach projektu odbędą się również warsztaty tkackie oraz mistrzowski plener malarski.

Materiały i zdjęcia: GCKiE, Ela Bigos oraz Piotr Furs

Galeria: