Smerek

Smerek - wieś założona przed 1529 r nad potokiem niedźwiedzim, który jest dopływem Wetlinki. Nazwa miejscowości pochodzi z ukr. od drzewa smerek (pol. świerk). Pierwotnie należała do dóbr Kmitów do 1580r a następnie do Harburtów (1580 – 1630), w kolejnych latach miała jeszcze wielu właścicieli. W 1614r istniała we wsi banda licząca 98 zbójników, którą dowodził kniaź Petro, była ona postrachem dla okolicznych miejscowości. Na początku XX w. tutejszy majątek wykupiła wiedeńska firma zajmująca się handlem drewna. Wówczas przedłużono tory kolejki wąskotorowej Majdan – Kalnica do przysiółka Beskid w Smereku. Spowodowało to szybki rozwój miejscowości, powstał tartak parowy, 2 młyny wodne, karczma, gajówka oraz dwa domki myśliwskie.

W 1921 r była to jedna z większych miejscowości w okolicy. Okres międzywojenny sprzyjał rozwojowi, powstało wówczas kilkanaście nowych domów. Pod koniec II wojny światowej wszyscy mieszkańcy zostali wytypowani do wysiedlenia na Ukrainę. Miejscowa ludność jednak nie chciała opuszczać swoich domów dobrowolnie i ukrywała się w lasach podczas obław organizowanych przez wojsko. Kolejne obławy doprowadziły do tego, że do połowy 1946r. wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni na Ukrainę.

W latach 60 ubiegłego wieku Smerek zaczął na nowo tętnić życiem. Obok kilku starych zamieszkanych chałup zaczęły powstawać tu nowe domu przybyłych osadników. Z biegiem czasu przybywało domów, powstał również PGR w którym część mieszkańców znalazła zatrudnienie. W dniu dzisiejszym nie ma już PGR a miejscowość rozwija się turystycznie. Znajduje się tu dwa Ośrodki Wczasowe, kilka gospodarstw agroturystycznych, prywatne kwatery, pole biwakowe, sklep, karczma oraz przystanek PKS.

Przez Smerek przebiega czerwony szlak pieszy, prowadzący ze szczytu Smerek (1222 m n.p.m.) do mostu na rzece Wetlince, a następnie szosą w kierunku wsi Smerek i do Okrąglika (1106 m n.p.m.) położonego w paśmie granicznym.

There is currently no content classified with this term.

Subscribe to RSS - Smerek